AKO NA BOLESTI KOLIEN A CHRBTICE?

Určite budete súhlasiť, že bez inovácií by neexistoval svet taký, aký ho poznáme. Nové nápady a zlepšenia denne prichádzajú k nám a často aj bez nášho pričinenia

FIR biokeramické textílie so zdravotným benefitom
Aj niekedy zakríknutý textilný priemysel nezaostáva inováciami za ostatným priemyslom. K jeho najnovším inováciám môžeme s určitosťou zaradiť FIR biokeramické textílie (Far Infrared Rays). Novinka, ktorá je na trhu už niekoľko rokov. Z počiatku využívaná na výrobu špeciálnych zimných odevoch, ale nezanedbateľné je jej využitie vo výrobe zdravotníckych pomôcok terapeutického segmentu. Koncept infračerveného žiarenia má korene v ázijskych terapiách, ktoré vychádzajú z dôležitosti krvného obehu pri liečbe rôznych ochorení.

FIR textílie – katalyzátor pre biologické procesy
Infračervené žiarenie je súčasťou elektromagnetického (svetelného) spektra, ktoré ovplyvňuje biologické funkcie tela, stimuluje bunky a tkanivo a má pozitívne účinky na zdravie. Využívajú sa na liečenie niektorých zdravotných problémov, ako aj zlepšenie fyzickej výkonnosti. Svetelná terapia sa používa v mnohých kultúrach už tisíce rokov. S vývojom nových technológií sa rozšírili možnosti aplikácie účinkov infračerveného žiarenia. Účinky tohto žiarenia sú využívané napríklad v najnovších infra saunách, rôznych infra lampách ako aj v odevoch vyrobených z vlákien obsahujúcich keramické nanočastice emitujúce infračervené žiarenie.

Čo ukazujú štúdie?
• dlhé infračervené žiarenie oneskoruje nástup svalovej únavy vyvolanej svalovými kontrakciami
• dlhé infračervené žiarenie spomaľuje zápalové procesy
• dlhé infračervené žiarenie zlepšuje srdcové a cievne funkcie, zmierňuje stres a únavu a zmierňuje bolesť a stuhnutosť.
• ďalšia štúdia ukázala, že dlhé infračervené žiarenie znížilo príznaky poškodenia svalov u športovcov vyvolaného cvičením po simulovanom bežeckom behu
• ukázalo sa, že prikrývky z technológiou FIR zlepšujú kvalitu spánku

Na akom princípe pomáhajú FIR textílie
Najnovšie technológie na výrobu FIR vlákien používajú kombináciu polypropylénu a špeciálnej bezolovnatej biokeramiky. Do textílie sú zapustené keramické nanočastice, ktoré sa nikdy nevymývajú. FIR textílie sú navrhnuté tak, aby recyklovali energiu vášho tela. Špeciálna tkanina obsahuje keramické častice emitujúce infračervené žiarenie, ktoré zachytávajú tepelnú energiu tela a premieňajú teplo na infračervené svetlo, ktoré sa odráža späť do tela. Energia FIR textílií pochádza prevažne zo samotného ľudského tela, ako aj z okolitého svetla a tepla v prostredí, pretože telo má podstatne vyššiu teplotu ako okolitý vzduch. Táto energia sa prenáša na keramické častice zabudované do tkaniny FIR, ktoré absorbujú tepelnú energiu, udržiavajú teplotu na dostatočne vysokej úrovni, premieňajú ju na žiarenie, ktoré sa potom emituje a odráža späť do tela vo forme FIR. Môžeme povedať, že keramické častice bránia strate energie, ktorá by inak unikla odevom z bežných textílií. Energia tela sa tak stáva „recyklovanou“. Aplikácia FIR textílií na problémové miesto spôsobuje dočasné zvýšenie prietoku krvi v mieste aplikácie a prejavuje sa ústupom bolesti v danej časti tela. FIR textílie napomáhajú pri rekonvalescencií po operáciách, kedy urýchľujú hojenie rán.

FIR textílie – katalyzátor pre prirodzené biologické proces
Biokeramické FIR textílie poskytujú príjemný pocit tepla. Používajú sa v rukaviciach, vrchnom oblečení, prikrývkach a aj v potápačských oblekoch. Uplatnenie nachádzajú v špeciálnej FIR obuvi, kde poskytujú rýchle odparovanie vlhkosti, udržujú chodidlá v suchu a bez zápachu.

FIR vlákna nájdeme v oblečení vrcholových športovcov na zvýšenie ich výkonnosti. Výhody Infračerveného žiarenia uplatňujú aj armády vo svojom oblečení.

Čo na záver?
Pociťujete bolesti chrbta, kolena alebo bolesť počas menštruácie? Tepelná terapia prostredníctvom FIR textílií je alternatívnou liečbou na rehabilitačné účely. FIR textílie stimulujú regeneračný proces, zvyšujú pohodlie, vytrvalosť, výkon, silu, výdrž, podporujú pokojný spánok a termoreguláciu. Pravidelné používanie týchto FIR textílií znižuje únavu, bolesť svalov a zmierňuje bolesti pri artritíde a bronchitíde. FIR textílie sa môžu pochváliť aj antibakteriálnymi a dezodoračnými vlastnosťami. Vďaka všetkým týmto charakteristikám sú FIR tkaniny vhodné pre terapeutické výrobky. Na trhu môžeme nájsť spodnú bielizeň vyrobenú z FIR textílií, ponožky, návleky na kolená ramená, kolená, ruky, chrbát a podobne. Jednoduché použitie a zdravotný prínos týchto textílií môžeme naozaj považovať za skutočnú inováciu v terapeutických pomôckach.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3699878/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19386127
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17968683
https://tmu.pure.elsevier.com/en/publications/direct-and-indirect-effects-of-ceramic-far-infrared-radiation-on-

Autor: NaturMedic team
Publikované: 27. septembra 2019

Pridaj komentár