Helicobacter pylori - zákerná baktéria

Spôsobuje stres vredy alebo ide o mýtus?
Vredy žalúdka boli dlho spájané so stresujúcim zamestnaním, napätím a nervozitou. Dlhé roky lekári pripisovali príčinu typických príznakov, ako sú pálenie záhy, bolesť žalúdka a nevoľnosť, stresujúcim životným situáciám. Teória stresových vredov dominovala v medicínskom myslení takmer storočie a bola založená na pozorovaní, že ľudia vystavení zvýšenému stresu produkujú väčšie množstvo žalúdočnej kyseliny. Verilo sa, že zvýšená kyselina viedla k zápalom – gastritídam, ktoré nakoniec vytvorili vredovú eróziu alebo zapálené jamky na žalúdočnej výstielke. Taktiež sa dlho predpokladalo, že v kyslom prostredí žalúdka neprežije žiadna baktéria.

Prelomom v patogenéze gastritíd a peptických vredov bol výskum Barryho Marshalla a Robina Warrena, ktorí v roku 2005 získali Nobelovu cenu za medicínu a fyziológiu. Ich práca o baktérii H. pylori a jej úlohe pri gastritídach a peptických vredových ochoreniach vyvrátila desaťročia uznávaný názor, že žalúdočné vredy sú výsledkom stresu a ich liečba si vyžaduje užívanie drahých upokojujúcich liekov. Ich výskum jednoznačne potvrdil, že žalúdočné vredy spôsobuje infekcia a nie stres.

Štyri spôsoby ako zistiť Helicobactera
Gastroskopia
Do úst vám lekár zavedie tenkú hadičku s endoskopom a vtláča ju dole do žalúdka a dvanástnika. Prostredníctvom kamery môže dôkladne preskúmať sliznicu a odobrať vzorky z možných postihnutých oblastí. Odoberie sa vzorka zo sliznice z viacerých časti žalúdka. Ide vlastne o priame pozorovanie zmien na povrchu sliznice žalúdka, ktoré ukáže rozsah zápalového poškodenia. Toto endoskopické vyšetrenie je nepríjemné, avšak nie je bolestivé.

Krvný test
Odoberie sa vzorka krvi a laboratórne sa vyšetrí určí sa množstvo H. pylori protilátok k danému patogénu. Meranie je možné uskutočniť aj v domácom prostredí. Vyšetrenie je menej presné ako priame odobratie vzorky zo žalúdočnej sliznice pri gastroskopickom vyšetrení.

Dychový UBT test
Podá sa orálne špeciálny džús s rádioizotopom uhlíka a vydýchne vzduch do testovacej trubičky. Prítomné baktérie H. pylori uvoľňujú enzým, ktorý sa postará o vylučovanie oxidu uhličitého, množstvo ktorého môžeme následne merať . Tento UBT test sa odporúča pri počiatočnom diagnostikovaní H.p ylori a je jednoduchý pri sledovaní účinnosti zavedenej liečby.

Odobratie vzorky stolice
Jednoduchým spôsobom aj pomocou domáceho testu je možné detekovať antigén H. pylori v stolici. Tento test je možné využiť na prvotnú diagnostiku, taktiež na monitorovanie úspešnosti liečby.

Infekcia, o ktorej nevieme a môže sa týkať aj nás
Helicobacter pylori je to pravdepodobne najrozšírenejšia chronická infekcia na svete. Odhaduje sa, že približne 50% svetovej populácie je infikovaných touto baktériou. Ukazuje sa, že v najchudobnejších krajinách je prevalencia tejto infekcie oveľa vyššia ako v rozvinutých krajinách, čo súvisí s vyšším hygienickým štandardom. Baktéria H. pylori spôsobuje chronickú gastritídu a je spojená s niekoľkými vážnymi ochoreniami gastrointestinálneho traktu, vrátane dvanástnikového vredu a rakoviny žalúdka.

Pálenie záhy je varovným signálom, že zmena je potrebná
Helicobacter pylori vyvoláva veľmi nepríjemné problémy zažívacieho traktu – pocit ťažkého žalúdka, pálenie záhy, nafukovanie, zápchu, nepravidelné vyprázdňovanie. Okrem tráviacich problémov vyvoláva Helicobacter pylori aj kožné problémy rôzneho druhu – aknózny výsev, svrbenie, začervenanie kože, ekzematoidné výsevy a podobne. Pocit vyčerpanosti, zvýšenej únavy je tiež sprievodným javom ochorenia zapríčineného touto baktériou.

Neliečená infekcia Helicobacter pylori spôsobuje gastritídu (zápal sliznice žalúdka), tá následne dyspeptické ťažkosti (ťažkosti, ktoré vznikajú poruchou činnosti tráviaceho ústrojenstva).

Žalúdočnej dyspepsia zahŕňa tieto problémy:
• pocit nepríjemné plnosti žalúdka

• grganie
• pálenie záhy (próza)
• nechutenstvo
• nauzea (pocit nevoľnosti, slabosti, odpor k jedlu, ktorý často predchádza k vracaniu.

Črevná dyspepsia má tieto príznaky:
• pocit plnosti brucha

• kručení a prelievanie
• poruchy stolice (hnačka, zápchy)

Antibiotiká, ktoré pomáhajú, ale často zničia aj čo je potrebné
Súčasná liečba infekcie Helicobacter pylori založená na trojkombinácii, prípadne štvorkombinácií antibiotík s inhibítorom protónovej pumpy. Liečba zvyčajne trvá po dobu siedmich až desiatich dní. V prípade nepriaznivých výsledkom môže trvať aj dlhšie.

Najčastejšie používané liečebné postupy
• trojkombinácia inhibítora protónovej pumpy (omeprazol, lazoprazol alebo pantoprazol) a dvojkombinácia antibiotík amoxicilínu a klaritromycín; liečba trvá sedem dní
• kombinácia inhibítora protónovej pumpy a dvojkombinácie antibiotík (klaritromycín a metronidazol, prípadne amoxicilín a metronidazol)
• pri neúspešných výsledkoch týchto postupov sa aplikuje inhibítor protónovej pumpy plus kombinácia dvoch antibiotík (metronidazol a doxycyklín) a soli bizmutu; učinnosť liečby závisí od citlivosti H. Pylori na antibiotiká a zvyčajne trvá sedem až desať dní

Aktívny bojovník proti H. pylori
V boji s infekciami sa majú významné miesto imunoglobulíny, protilátky – proteínové molekuly, ktoré organizmus bežne produkuje ako odpoveď na prítomnosť cudzorodej látky. Protilátky sa dostavia na miesto infekcie, kde nepriateľa buď demobilizujú alebo ho označia pre útok iným bunkám alebo chemickým látkam. Takýmto bojovníkom v boji s infekciou H. pylori je imunoglobulín Y (IgY).

Najnovšie výskumy ukazujú, že perorálne podávanie IgY významne znižuje kolonizáciu H. pylori a histografické zmeny v žalúdočných tkanivách. IgY bráni baktérií H. pylori tvorbe enzýmu uréazy, čím zničí prostredie, v ktorom dokáže Helicobacter pylori existovať. Takýmto spôsobom dochádza k veľmi efektívnemu potlačeniu populácie baktérie v žalúdku a zlepšeniu zdravotného stavu postihnutých osôb. Tento spôsob je veľmi účinný v počiatočných štádiách, kedy koncentrácia baktérie H. pylori v žalúdku bola diagnostikovaná a začínajú sa prejavovať prvé príznaky. Taktiež aplikácia IgY po 5-6 mesiacoch po absolvovaní trojkombinačnej antibiotickej liečby má významný profilaktický účinok, ktorý znižuje možnosť recidívy tejto choroby.

Skorá diagnostika je niekedy lepšia ako liečba
V prípade podozrenia, že aj na váš organizmus zaútočila baktéria H. Pylori, navštívte čo najskôr svojho lekára. Včasnou diagnostikou predídete nepríjemným stavom a bolestiam.

Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29223485
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11218379
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2661189/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4524902/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5998008/

Autor: NaturMedic team
Publikované: 5. september 2019

Pridaj komentár