Prečo sú pre nás vitamíny podstatné?

Vitamíny ako aj minerály plnia v našom tele množstvo úloh. Existuje však hranica medzi zdravým dostatočným množstvom týchto živín a škodlivým ich nadbytočným množstvom. Doposiaľ všetky relevantné výskumy ukazujú, že zdravé stravovanie je pre zdravého človeka stále najlepší spôsob, ako pravidelne dopĺňať a udržiavať v tele dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, ktoré potrebuje.

Vitamíny sú organické látky, ktoré sú veľmi dôležité pre fungovanie ľudského organizmu. Nie sú síce stavebnou látkou, ani zdrojom energie, ale sú nevyhnutné pre život, zdravie, rast a chod organizmu. Už v malých množstvách ovplyvňujú dôležité metabolické procesy bielkovín, cukrov a tukov a ich nedostatok môže spôsobiť trvalé poškodenia. Vitamíny musí človek prijímať z potravy vo forme provitamínov, pretože, až na pár výnimiek, si ich telo nevie samo syntetizovať. Výnimku tvorí napríklad vitamín D, ktorého tvorbu v koži stimuluje slnko. Alebo vitamíny K a B7 produkujú v tele baktérie, ktoré sa nachádzajú v črevách. Provitamíny, ktoré prijmeme potravou sa v tele zmenia na vitamíny a následne sú využívané v rôznych biochemických procesoch dôležitých pre správne funkcie organizmu.

Celkovo poznáme 13 základných typov vitamínov a z chemického hľadiska ich môžeme rozdeliť do dvoch skupín:
– prvú skupinu tvoria vitamíny, ktoré sa rozpúšťajú v tukoch a patria sem vitamíny A, D, E, K.
– druhú skupinu tvoria vitamíny rozpustné vo vode, sú to vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín H.

Každý z týchto vitamínov má v tele dôležitú funkciu a jeho nedostatok môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Napríklad nedostatkom vitamínu C vzniká choroba zvaná skorbut, ktorá sa prejaví. krvácaním ďasien, vypadávaním zubov, mäknutím kostí alebo spomalenou tvorbou červených krviniek. Aj keď sa toto ochorenie dnes vyskytuje už len ojedinele, stále je dôležité mať prísun vitamínu C z potravy. Okrem toho, že podporuje tvorbu kolagénu a urýchľuje hojenie rán, posilňuje aj imunitný systém, čo je v tomto období, ktoré prichádza po studenej zime, pre zdravie veľmi dôležité.

Významným vitamínom v tele je aj vitamín A, ktorý je podstatný pre zdravé kosti a zuby a taktiež zohráva úlohu pri tvorbe pigmentu dôležitého pre zrak. Dôležitý je aj vitamín D, ktorý podporuje vstrebanie vápnika, vitamín E, potrebný pre ochranu buniek, vitamín K nepostrádateľný pre zrážanlivosť krvi. Tieto a iné vitamíny veľmi ovplyvňujú biochemické reakcie v tele, preto je nutné strážiť si ich hodnoty.

Autor: NaturMedic team
Publikované: 27. septembra 2019

Sledujte nás na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *