Články

Prečo užívať moringu? Spoznajte jej vedecky overené benefity

článok

Prečo užívať moringu? Spoznajte jej vedecky overené benefity

Publikované dňa: 24.05.2021 | Dĺžka čítania: 5 min.

Moringa je rastlina označovaná ako superpotravina, ktorá vďaka svojim zdravotným benefitom sa stala v súčasnosti moderným fenoménom, aj keď jej použitie má korene ešte v starovekej medicíne.

Moringa je rýchlo rastúci strom strom z mäkkého dreva s jedlými listami, kvetmi a aj semennými strukmi. Môžeme povedať, že všetky časti rastliny obsahujú zdraviu prospešné látky. Rovnako ako u mnohých starodávnych rastlín a bylín sa prípravky z moringy v minulosti používali na liečbu prakticky akejkoľvek choroby.

Samozrejme, že v staroveku používali mnoho rastlín na liečenie rôznych chorôb. Používanie niektorých z týchto liečivých rastlín sa zachovalo aj v súčasnosti. Mnohé z nich boli vedecky preskúmané a závery často potvrdili, že ich zdravotný prínos je minimálny alebo nejasný. Kam teda patrí moringa?

1) Moringa je vysoko výživná
Listy moringy obsahujú viacero vitamínov – vysoké množstva vitamínu A, B2, B6 a C a taktiež stopové množstvá B1, B3 a B9. Čo sa týka minerálov, moringa obsahuje veľké množstvo vápnika, horčíka, železa, mangánu a fosforu, ktoré telo využíva na správne fungovanie svojich systémov. Moringa je najčastejšie dostupná vo forme prášku, ktoré môžete použiť podobne ako matcha, mladý jačmeň, … , resp. vo forme kapsúl.

2) Moringa bohatý zdroj antioxidantov
Moringa pomáha zvyšovať imunitnú odpoveď tela vďaka vysokému množstvu obsiahnutých antioxidantov, pomáha znížiť množstvo voľných radikálov v tele a zabrániť tak poškodeniu spôsobenému oxidáciou. Antioxidanty sú veľmi prospešné pre rôzne systémy v tele a vplývajú na posilnenie imunitného systému, na celkové zdravie a hladinu energie.

3) Moringa potláča chuť k jedlu
Prípravky na chudnutie v zásade využívajú tri spôsoby, ako znížiť telesnú hmotnosť:
– dodanie energie – tá vám pomôže byť aktívnejší
– stimulácia metabolizmu – pomáha spaľovať existujúce jedlo a uložené tuky
– dokonalé zasýtenie s minimálnym množstvom kalórií – pomáha minimalizovať nutkanie na príjem jedla

Moringu zaraďujeme medzi tretí typ doplnkov. Je to veľmi nízkokalorický doplnok plný bielkovín a vlákniny znižujúci chuť do jedla. Moringa primárne nie je prípravkom na chudnutie. Môže byť však prínosom v čase redukčnej diéty.

4) Moringa pomocník pri liečbe niektorých chorôb
Moringa sa po stáročia používa ako tradičný bylinný liek na „liečbu“ obrovského množstva zdravotných problémov. Zdravotný benefit bol pri niektorých chorobách vedeckými štúdiami potvrdený, pri niektorých nie. Pokúsime sa držať sa overených vedeckých štúdií vykonaných s moringou a vyhnúť sa odporúčaniam rôznych pseudoliečiteľov.

Pri akých zdravotných ťažkostiach by mohla moringa byť nápomocná?
Reumatoidná artritída – existujú určité dôkazy, ktoré naznačujú, že moringa v dostatočnom množstve môže mať protizápalový prínos pre artritídu, môže potenciálne znížiť opuchy a bolesti kĺbov.
Cukrovka – je jednou z asi najviac študovaných chorôb, pri ktorých sa moringa javí ako veľmi prospešná. Ukázalo sa, že moringa má potenciál znižovať hladinu cukru v krvi a niektoré jej fytonutrienty môžu tiež pomôcť telu efektívnejšie spracovávať cukor, podobne ako inzulín. Ako už bolo spomenuté, potláča chuť do jedla, môže pomôcť pri chudnutí, čo pomáha minimalizovať problémy spojené s cukrovkou.
Rakovina – moringa nelieči rakovinu, avšak štúdie zatiaľ preukázali, že to môže mať priaznivý účinok pri spomaľovaní rastu rakovinových buniek pankreasu a môže zvyšovať účinnosť chemoterapie. Výskumy taktiež prebiehajú pri využití vlastnosti moringy pri liečení rakoviny prsníka, hrubého čreva a konečníka.
Problémy s pamäťou – vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým vlastnostiam prvé výskumy naznačujú, že by moringa mohla priaznivo ovplyvňovať pamäť a kognitívne funkcie.

Postupne sa objavujú určité dôkazy, že moringa by mohla byť prospešná aj pri liečbe ďalších zdravotných ťažkosti. Na rozdiel od vyššie uvedených prínosov, tieto nové tvrdenia sú premetom skúmania, avšak neboli zatiaľ relevantne potvrdené. Je teda možné, že moringa môže pomôcť pri liečbe cholesterolu, vysokého krvného tlaku, žalúdočných vredov, astmy, hnačiek, anémie, ulceróznej kolitídy a celkového hojenia rán.

Ďalšie pozitíva
Moringa má aj niekoľko ďalších nie priamo zdravotných prínosov. Nakoľko obsahuje veľké množstvo živín a vitamínov, jej užívanie môže byť prínosom pri znižovaní chronickej únavy, ktorú mnohí z nás zažívajú v každodennom živote. Aj keď žiadny doplnok nenahradí kvalitný spánok a pestrú stravu, moringa môže výrazne pomôcť zmierniť únavu. Svojim vysokým obsahom železa a vitamínu A je moringa skvelá na zníženie únavy a načerpanie celodennej energie.

Pozitívom je tiež fakt, že moringa nie je toxická ani vo veľkom množstve. Často sa stáva, že niektoré tradičné bylinné prípravky obsahujú toxické prvky, ktoré sú síce v odporúčaných dávkach neškodné, ale pri vyšších dávkach môžu byť zdraviu nebezpečné alebo dokonca až smrteľné. Moringa taká nie je. Nadmerným užívaním moringy docielite iba vyšší príjem ako je odporúčaná denná dávka vitamínov a ostatných živín.

http://miracletrees.org/moringa-doc/nutrient-content-of-moringa-oleifera-leaves.pdf
http://miracletrees.org/moringa-doc/from-germplasm-to-plant-to-food-to-health.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5745501/

AUTOR
NaturMedic team

Mohli by Vás zaujímať tieto produkty

ZAUJAL VÁS TENTO BLOG?

Prihláste sa na odber nášho newslettra a takéto blogy Vám budeme zasielať priamo na váš e-mail.