SPOLU NA POLICIACH V LEKÁRNI A PREDSA INÉ

Nájdeme ich spoločne ubytované na policiach v lekárni. Na prvý pohľad vyzerajú veľmi podobne: môžu to byť tablety, kapsuly, kvapky alebo prášky. Je však dôležité si uvedomiť, že od každej skupiny očakávame niečo úplne iné.

Liek a výživové doplnky majú rozdielnu funkciu
Liek je liečivo alebo zmes liečiv a pomocných látok, ktoré sú upravené do vhodnej liekovej formy. Jeho účelom je ochraňovať pred chorobami , diagnostikovať ich, liečiť a prinavrátiť zdravie. Podávame ho indikovane a očakávame požadovaný terapeutický efekt. Kým sa liek dostane k pacientovi, prechádza ako produkt vedeckého výskumu   štádiami farmaceutického, farmakologicko-toxikologického a klinického skúšania. Celý, náročný proces vzniku nového lieku trvá približne 10 rokov. Povolenie na uvedenie lieku do obehu vydáva Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Aj výživové doplnky majú svoju silu a preto je ich užívanie prospešné
Výživové doplnky patria medzi potraviny. Sú koncentrovanými zdrojmi živín, vitamínov, minerálnych látok alebo iných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom. Vyrábame ich  s cieľom doplniť pravidelnú výživu. Ich užívanie je prospešné v stave zvýšenej fyziologickej potreby- pri vrcholovom športe, gravidite, ťažkej práci, pri nadmerných stresoch, v skúškovom období, pri rôznych diétach a  v niektorých ročných obdobiach. Umiestnenie výživového doplnku na trh SR schvaľuje Úrad verejného zdravotníctva. Výrobcovia sú tí, ktorí nesú zodpovednosť za obsah a zdravotnú bezpečnosť deklarovanej látky. Výživové doplnky nesmú  mať uvedené terapeutické indikácie, taktiež sa im nesmie prisudzovať schopnosť prevencie, liečby alebo vyliečenia ľudských chorôb.

Aj keď sú liek a výživový doplnok rozdielne produkty, v starostlivosti o zdravie má každý z nich svoje nenahraditeľné miesto.

Autor: Mgr. Bibiana Hudaková – farmaceut
Publikované: 27. septembra 2019

Pridaj komentár